Psihoterapija

Kaj je psihoterapija?

Dokler sami ne vstopimo v psihoterapevtski proces, pravzaprav ne vemo, ne moremo začutiti, kaj to je in kako deluje. Mediji nam vsiljujejo neko podobo, ki je velikokrat neresnična. Večinoma poiščemo psihoterapevtsko podporo takrat, ko smo zares v stiski. In še vedno ponekod obstajajo tabuji. Vendar pa psihoterapija ni samo za obdobja, ko smo v stiski. Je način, ki nam pomaga, da pridemo v stik s sabo, da spoznavamo sebe, razvijamo sočutje do sebe, postajamo bolj notranje svobodni. Način, ki nam pomaga, da vstopamo v odnose z ljudmi drugače – da nahranimo potrebo po resnični bližini z drugimi in izkusimo povezanost. Način, ki nam pomaga, da živimo življenje bolj polno. Da ozavestimo naše vzorce, ki začnejo izgubljati svojo moč. Da utrdimo zaupanje vase in se hkrati odpremo novim izkušnjam, sedanjemu trenutku, razvijamo spontanost.

Psihoterapija je poglobljen in običajno dalj časa trajajoč proces, ki poleg podpore ob različnih stiskah odpira globlje teme posameznika in vodi k preseganju utrjenih vzorcev v smeri doseganja večje notranje svobode, fleksibilnosti, spontanosti (osebnostna rast).

Terapije pa so lahko tudi kratkotrajne, v tem primeru so usmerjene na posamezne simptome.

Integrativna psihoterapija

Všeč mi je integrativen pristop in celosten pogled na človeka, zato sem izbrala integrativno psihoterapijo. Integrativna psihoterapija vključuje več psihoterapevtskih smeri – psihoanalizo, transakcijsko analizo, gestalt terapijo in na klienta usmerjeno terapijo, poleg tega pa še nova spoznanja nevroznanosti in psihologije travme. Vsaka izmed teh prispeva en delček k razlagi. Vključuje tudi tehnike kognitivno-vedenjske terapije in na čuječnost usmerjene intervence.

Integrativna psihoterapija se nanaša na integracijo več dimenzij znotraj človeka – kognitivne, čustvene, fiziološke in vedenjske dimenzije v povezavi s socialnim in duhovnim vidikom človeka.

Pri delu mi je bistven odnos. Odnos med terapevtom in klientom je temelj psihoterapevtskega procesa. Ustvari se prostor, ki je varen, zaupen, ki omogoča, da se počasi odpiramo, odkrivamo pozabljene dele sebe, raziskujemo in izkušamo bližino v odnosu. Odnos zdravi. V integrativni psihoterapiji  igra terapevtski odnos osrednjo vlogo. Zato rečemo, da je integrativna psihoterapija relacijska.
Več o integrativni psihoterapiji: Inštitut IPSA  

Pri svojem delu upoštevam novejša spoznanja psihologije.

Vključujem tudi delo s telesom. Veliko naših spominov in vzorcev je nastalo v predverbalnem obdobju (ko še nismo imeli besed) in so shranjeni v telesu, zato je pomembno, da v delo vključimo telo (s telesnim zavedanjem, gibom, dotikom, glasom ...). 

Blizu mi je delo s kreativnimi viri (uporaba kart, risanje, zgodbe itd.).

Področja dela

Name se lahko obrnete, če potrebujete pomoč pri:

  • žalovanju,
  • tesnobi, paničnih napadih,  
  • težavah s spanjem, nespečnosti,
  • težavah v medosebnih odnosih (partnerskem odnosu, družini in/ali drugih pomembnih odnosih),
  • depresivnem razpoloženju, potrtosti, 
  • stresu in izgorelosti,
  • psihosomatskih težavah,
  • različnih strahovih, tremi,
  • občutkih osamljenosti, praznine, 
  • vprašanjih smisla življenja,
  • težavah v čustvovanju (obvladovanje čustev, nezmožnost občutenja in prepoznavanja svojih čustev),
  • občutkih manjvrednosti, nezadovoljstvu s seboj,
  • stiskah v času nosečnosti, materinstva oz. očetovstva,
  • življenjskih prelomnicah, spremembah.

Kako poteka psihoterapija?

Srečanja potekajo enkrat tedensko po 50 minut. Na prvem srečanju se dogovorimo za termin, ki je nato za vas rezerviran vsak teden.  

Po prvem kontaktu preko telefona ali maila se dogovorimo za uvodno srečanje, ki je namenjeno spoznavanju. Glede na vaše težave in pričakovanja se skupaj odločimo, ali nadaljujemo proces psihoterapije.

V naslednjih nekaj srečanjih se natančneje posvetimo razlogu prihoda na terapijo ter ciljem, ki jih želite doseči v terapiji. Skupaj sklenemo terapevtski dogovor.

Trajanje celotnega procesa psihoterapije je različno dolgo – odvisno od klientovih težav, potreb in ciljev, ki si jih skupaj postavimo na začetku. Lahko traja nekaj mesecev (usmerjenost na posamezne simptome),  lahko pa tudi več let (usmerjenost na  globinsko spremembo osebnosti).

Zaupnost

Pogovori med terapevtom in klientom so zaupni. Kot terapevtka se držim načela zaupnosti tudi po tem, ko terapijo zaključite. Zavezana sem Kodeksu etike in profesionalne prakse društva SINTA.

Kdo?

Psihoterapijo izvajam Polona Bizjak, univ. dipl. psihologinja, specializantka integrativne psihoterapije (IPSA). Sem članica društva SINTA. Lahko me najdete tudi na seznamu terapevtov in specializantov Slovenskega društva za integrativno psihoterapijo in transakcijsko analizo.

Svoje delo opravljam pod supervizijo, vključena pa sem tudi v lasten psihoterapevtski proces.


Kje?

Psihoterapijo izvajam na naslovu Partizanska cesta 14, 2230 Lenart. Prostor je v večnamenski stavbi z velikim brezplačnim parkiriščem v mirnem predelu Lenarta. V pritličju je prijetna kavarna, v bližini je tudi park.  

Psihoterapijo pa omogočam tudi preko spleta – lahko koristite online terapijo. Ko vzpostavite kontakt z mano, se dogovorimo za termin in določimo aplikacijo, s pomočjo katere bomo izvedli uvodni pogovor ter nadaljnji psihoterapevtski proces (Zoom, Skype itd.).